Nasze strony wykorzystują pliki cookies.    ROZUMIEM
Kotły grzewcze

Od prawidłowego działania kotła grzewczego zależy komfort cieplny w naszym domu. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać usterki naszego pieca. Z niektórymi z nich możemy spróbować poradzić sobie na własną rękę, inne wymagają pomocy profesjonalistów z serwisu kotłów gazowych Poznań. Często pojawiające usterki nieco się różnią, w różnych typach kotłów grzewczych.

 

Co nie działa w kotłach wiszących?

Kiedy kocioł wiszący nie pracuje, powinniśmy zacząć od sprawdzenia zasilania. Powodem może być po prostu awaria sieci elektrycznej, lub nieprawidłowe podłączenie kabla kotła do gniazdka. Jeśli na regulatorze kotła świeci się dioda, powinniśmy nacisnąć przycisk odblokowania usterki i spisać kod awarii z wyświetlacza naszego pieca. Zanim wezwiemy serwis kotłów gazowych, upewnijmy się jeszcze, że kurek gazowy jest otwarty. Zdarza się też, że kocioł nie działa, ponieważ pomieszczenie jest już po prostu zbyt nagrzane. Kocioł może także nie działać, bo się zapowietrzył – wtedy konieczne jest wezwanie fachowców. Po serwis powinniśmy też zadzwonić, kiedy kocioł nie wytwarza ciepłej wody – prawdopodobnie konieczne będzie w takiej sytuacji czyszczenie wymiennika spaliny-woda. A co jeśli nasz kocioł nie dogrzewa lub przegrzewa pomieszczenie? Najpierw powinniśmy spróbować zmienić ustawienia termostatu. Jeśli to nie pomoże, również musimy zadzwonić po serwisanta.

Usterki w kotłach stojących

Jeśli posiadamy kocioł stojący, który przestał pracować, również powinniśmy zacząć od sprawdzenia zasilania. Warto także przekonać się, czy kurek gazowy jest otwarty. Kolejny krok, to sprawdzenie instalacji olejowej oraz możliwości odbioru ciepła. Jeśli wszystko jest w porządku, a kocioł nie działa, może to znaczyć, że się zapowietrzył. Wówczas również konieczne jest wezwanie serwisu. Problemów z kotłem w sezonie grzewczym możemy uniknąć, pamiętając o regularnych przeglądach i konserwacji urządzenia. Warto o tym pamiętać, by zimą nie martwić się, że nasze ogrzewanie przestanie działać jak powinno.