Kontrola pieca gazowego

Ogrzewanie powinno być wydajne, komfortowe i bezpieczne. Dlatego ważny jest nie tylko wybór kotła, ale również jego odpowiednia konserwacja. Jak dbać o kocioł gazowy, by w sezonie grzewczym nie spotkała nas żadna nieprzyjemna niespodzianka? Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym przeglądzie urządzeń grzewczych. Najlepiej zrobić to wiosną, wtedy mamy jeszcze dużo czasu na ewentualną naprawę lub wymianę pieca.

Przegląd techniczny urządzenia pozwala ustalić, w jakim piec jest stanie. To jednak nie wystarczy, żeby utrzymać go w dobrej kondycji. Do tego niezbędna jest jeszcze konserwacja kotła. Obejmuje ona czyszczenie pieca oraz wymianę zużytych podzespołów. Podczas serwisowania kotła grzewczego najważniejsza jest znajomość zaleceń producenta konkretnego urządzenia – wytyczne dotyczące różnych modeli kotłów są nieco inne. Profesjonalny serwisant musi zdawać sobie z tego sprawę. Poza tym, osoba zajmująca się serwisem kotłów powinna znać także Prawo budowlane. Najważniejsze, to nie przekładać serwisowania na ostatni moment. Kiedy przyjdą już pierwsze przymrozki, konieczność naprawy pieca może być poważnym problemem.

Co obejmuje kontrola kotła gazowego?

Kontrola pieca gazowego powinna obejmować serwis palników, filtrów wody i gazu, części spalinowej kotła oraz wymiennika ciepła. Celem kontroli jest ustalenie, czy przewody są szczelne i drożne, czy urządzenie regulacyjne działa prawidłowo i czy nie występują problemy z instalacją elektryczną. Podczas kontroli sprawdza się także czystość dysz, stan palnika i urządzeń zabezpieczających. Warto pamiętać, że kocioł utrzymany w dobrym stanie, dzięki regularnym kontrolom, jest nie tylko bezpieczniejszy, ale też wydajniejszy – prawidłowa praca kotła pozwala zaoszczędzić na kosztach paliwa potrzebnego do utrzymania ciepła w naszym domu. Dlatego, póki jeszcze nie jest za późno warto znaleźć fachowca, który wykona dla nas serwis kotłów gazowych. W ten sposób zyskamy pieniądze i poczucie  bezpieczeństwa.