Nasze strony wykorzystują pliki cookies.    ROZUMIEM

Klimatyzacja w domu czy biurze sprzyja zachowaniu przyjemnej temperatury nawet w upalne dni. Jest to spore udogodnienie, które jednak pociąga za sobą konieczność dokonywania regularnych kontroli stanu urządzenia oraz czyszczenia klimatyzatora.

Wszelkie nieprawidłowości eksploatacyjne mogą przyczynić się do poważnych usterek. Warto też pamiętać, że klimatyzator, jak każde inne urządzenie, jest narażony na pewne awarie związane z regularnym użytkowaniem. Część z nich jesteśmy w stanie szybko wyeliminować, zwracając uwagę na drobne, wczesne objawy awarii. Profesjonalnie wykonany serwis klimatyzacji może nas uchronić przed poważnymi, często dość kosztownymi naprawami.

W tym artykule podpowiemy, jakie są najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w budynkach i w jaki sposób można ich skutecznie uniknąć.

5 głównych przyczyn problemów z klimatyzacją

  1. Problemy z wentylatorem jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna odpowiada m.in. za usuwanie z pomieszczenia ciepłego powietrza. Ze względu na swoją intensywną pracę jest narażona na dość częste usterki obejmujące silnik wentylatora lub silnik sprężarki. Objawem mogą być dziwne odgłosy dobiegające ze skraplacza po włączeniu klimatyzacji. Jeśli pojawią się problemy z chłodzeniem jednostki centralnej, bardzo szybko może dojść do przegrzania urządzenia i awarii sprężarki, a koszt takiej naprawy jest dość wysoko.
  2. Niedrożność przewodów odprowadzających skroploną parę wodną. Objawem jest kapiąca woda, która wydostaje się z urządzenia, nie znajdując ujścia. Przyczyną najczęściej są zanieczyszczenia wewnątrz klimatyzatora.
  3. Nieefektywna praca klimatyzatora. Jeśli klimatyzator nie zapewnia odpowiedniej ochłody i spada jego wydajność (chociaż nadal pobierany jest prąd), można podejrzewać, że przyczyną są zabrudzone filtry powietrza. Brudne filtry prowadzą do zanieczyszczenia powietrza w całym pomieszczeniu, co z kolei przekłada się na złe samopoczucie, a nawet problemy ze zdrowiem użytkowników klimatyzacji. W konsekwencji może dojść do zniszczenia układu. Nieefektywna praca klimatyzatora niekiedy jest związana również z niskim poziomem czynnika chłodniczego w układzie, co najczęściej objawia się nieregularną pracą klimatyzatora.
  4. Awarie spowodowane skokami napięcia. Jest to stosunkowo częsty przypadek, zwykle niezależny od użytkowników. W takich sytuacjach możemy mieć problem z włączeniem klimatyzatora. Urządzenie może sygnalizować błąd poprzez system diagnostyczny.
  5. Częste włączanie i wyłączanie sprężarki. Najczęściej jest to związane z niskim poziomem czynnika chłodzącego w układzie. Konieczne jest wówczas wykonanie przeglądu sprawności systemu, ponieważ usterka ta może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia sprężarki.