Firma Viessmann zapewnia wysokiej jakości piece, które przystosowane są do intensywnej i długotrwałej pracy, gwarantują trwałość i niezawodność przez bardzo długi czas użytkowania. Jednak jak każde inne urządzenie mogą odmówić posłuszeństwa. W tym artykule podpowiemy, co trzeba zrobić, gdy pojawi się awaria pieca Viessmann.

 

Co zrobić, gdy piec nie działa?

Bez względu na rodzaj kotła, przede wszystkim należy sprawdzić poprawność podłączenia zasilania automatyki. Trzeba też upewnić się, czy nie zmieniono faz (np. poprzez inne włożenie wtyczki do gniazdka). Gdy na regulatorze świeci się czerwona dioda, należy nacisnąć przycisk odblokowania usterki i zapisać kod usterki z wyświetlacza. Oprócz tego trzeba sprawdzić, czy kurek gazowy jest otwarty oraz upewnić się, czy został zapewniony minimalny odbiór ciepła (a więc czy pomieszczenie nie jest zbyt nagrzane).

W przypadku kotłów stojących trzeba również skontrolować drożność instalacji olejowej. Jeśli wkładka oleju jest brudna, trzeba ją wymienić (podlega ona okresowej wymianie).

Ostatecznie, gdy dojedzie do zapowietrzenia kotła (użytkowanie na gazie płynnym), trzeba wezwać profesjonalny serwis. Również w przypadkach, gdy nie jesteśmy w stanie określić przyczyny usterki lub wyżej wymieniona działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne będzie skorzystanie z usług fachowców.

Co zrobić, gdy kocioł nie wytwarza ciepłej wody użytkowej?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić filtr na dopływie zimnej wody, gdyż niejednokrotnie to on jest przyczyną problemów. W przypadku kotłów wiszących należy również przekonać się, czy wymiennik spaliny-woda jest drożny. Jeśli nie jest drożny i konieczne jest czyszczenie, należy wezwać serwis.

Co zrobić, gdy kocioł niedogrzewa lub przegrzewa?

Może zaistnieć sytuacja, w której kocioł będzie generował problemy związane z niedogrzewaniem lub przegrzewaniem. Wówczas trzeba zacząć od wprowadzenia zmian temperatury na termostacie. Zmiany te trzeba dostosować do specyfiki posiadanej automatyki. Jeśli te działania nie przyniosą skutku, konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu.