Kotły olejowe znajdują różne zastosowanie w naszych domach i mieszkaniach. Często wybierane są w sytuacjach, gdy nie ma dostępu do sieci gazowej, a jednocześnie nie chcemy używać pieców opalanych paliwami stałymi. Chętnie wykorzystywane są również w domkach letniskowych, mieszkaniach bez centralnego ogrzewania (lub wyłączonego na czas awarii albo remontu) oraz ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, np. poddasza lub domowego warsztatu. Jest wiele sytuacji, gdy zastosowanie kotła olejowego jest całkowicie uzasadnione - zarówno praktycznie, jak i ekonomicznie. Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto poznać kilka szczegółów na temat ich działania.

 

Główne korzyści z zastosowania kotłów olejowych

Nowoczesne kotły olejowe są doceniane przede wszystkim za zautomatyzowaną i praktycznie bezobsługową obsługę. W przeciwieństwie do paliw stałych olej spala się całkowicie, więc nie ma problemu z gromadzącym się popiołem czy też emisją do środowiska szkodliwych substancji. Prawidłowo działające kotły nie emitują trujących spalin, co jest doceniane ze względów ekologicznych. Piecyki olejowe są również mobilne, co również wpływa na łatwość regularnej eksploatacji. Stosunkowo długo utrzymują wysoką temperaturę, ogrzewając pomieszczenia nawet przez kilka godzin. Zapewniają one przyjemne ciepło, które nie wysusza i nie wymusza ruchu powietrza, a jednocześnie stwarza korzystny mikroklimat.

Bardzo ważne jest jednak stałe monitorowanie sprawności kotła. Chociaż nowoczesne urządzenia dostarczane przez sprawdzonych producentach powinny zapewniać bezproblemowe działanie przez długi czas, niezbędna jest kontrola. W przypadku jakichkolwiek problemów konieczne jest wykonanie profesjonalnego serwisu kotłów olejowych, czym zajmuje się Autoryzowana Firma Serwisowa V-SERWIS.

Koszty ogrzewania kotłami olejowymi

Ogrzewanie kotłem olejowym jest komfortowym rozwiązaniem, ale trzeba też liczyć się z nieco większymi kosztami eksploatacji w porównaniu z gazem ziemnym. Kwestia kosztów w dużej mierze zależy jednak od specyfiki użytkowania kotła oraz prawidłowego doboru odpowiedniego urządzenia. Trzeba też zwrócić uwagę na średnią sprawność kotła. Urządzenia od renomowanych producentach zwykle wyróżniają się sprawnością ok. 80-90%. Mniejsza sprawność może oznaczać znacznie większe zużycie paliwa, co będzie mieć przełożenie na wyższych kosztach eksploatacyjnych. Należy również dobrać moc urządzenia adekwatnie do wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Im większa powierzchnia, tym potrzebna jest większa moc.