Nasze strony wykorzystują pliki cookies.    ROZUMIEM

W stacjach uzdatniania wody najczęściej występującymi uszkodzeniami są awarie filtrów. Dotyczy to zarówno obudowy, jak i wkładów filtracyjnych. Możemy się także domyślać, że uszkodzenia te mogą wpłynąć na zwiększoną ilość żelaza oraz węgla w wodzie oraz spowolnienie procesu jej uzdatniania w razie zapchania wkładu filtracyjnego. Zmniejszone ciśnienie wody oraz jej zmienione właściwości chemiczne mogą być szybko odczuwalne dla użytkowników korzystających z ujścia, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania naprawcze.

 

Badania chemiczne składu wody

Z pewnością, tym, co pozwoli zapobiec częstym awariom, są badania chemiczne składu wody. Pozwalają one nie tylko na zmierzenie zawartości żelaza lub węgla, ale także dobór odpowiednich urządzeń i metody filtracji. Będziemy wtedy mogli mieć pewność, że filtry wykorzystywane w stacji będą mogły przeprowadzać filtrowanie bez częstego zapychania się.

Stosowanie rozbudowanego systemu uzdatniania wody

Nie jest również rozwiązaniem zastosowanie filtrów narurowych, jako jedynej metody oczyszczania wody. Same w sobie nie mają wystarczającej wydajności, aby uzdatnić płyny i zapewnić odpowiednie ciśnienie wody. Inne elementy, które powinny znaleźć się w stacji, to także dezynfekcja UV, odżelaziacz oraz filtr węglowy. Ważna jest także ich odpowiednia konfiguracja. 

Nieodpowiedni materiał wykonania instalacji

Nawet najlepsza stacja uzdatniania wody nie będzie działać sprawnie, jeżeli instalacja wodna będzie źle dobrana. Rozwiązaniem, które naraża stacje na uszkodzenia, jest stosowanie miedzianych rur w przypadku konieczności zmiękczenia wody. Będzie to powodować nie tylko uszkodzenia instalacji, ale też zabarwienie wody na pomarańczowo oraz także może zmieniać jej właściwości chemiczne. 

Dlaczego należy wykonać szybki serwis?

Szybki serwis stacji do uzdatniania wody to warunek konieczny, aby nie tylko zachować sprawność instalacji wodnej, ale także zdrowie korzystających z niej mieszkańców. Twarda woda z dużą zawartością żelaza wpływa zarówno na zdrowie naszej skóry, ale także daje się we znaki podczas wykonywania takich czynności jak pranie oraz sprzątanie. Wykorzystywanie takiej wody podczas gotowania również jest ryzykowne, ponieważ jej podgrzanie nie powoduje zmniejszenia się ilości tego pierwiastka w jej składzie.