Złośliwość rzeczy martwych, jaką są usterki kotłów gazowych, dopada nas najczęściej wtedy, gdy są najbardziej potrzebne. Zimna woda i wychłodzone mieszkanie w środku zimy są zmartwieniem, które może dopaść każdego z nas. Jakie są najczęstsze awarie kotłów gazowych? Poniżej przedstawiamy 3. najpopularniejsze.

 

1. Kocioł nie włącza się

Taka awaria pieca może zdarzyć się w instalacji, która nie była włączana od dłuższego czasu. Warto wtedy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy piec jest poprawnie zasilany w energię elektryczną. Należy zwrócić uwagę na gniazdko, do którego jest on podłączony – być może brak w nim zasilania, które przywrócić można włączając odpowiedni bezpiecznik. Trzeba także sprawdzić możliwość zasilenia kotła w gaz poprzez prawidłowe otwarcie się zaworu zasilającego. Ważna jest także drożność filtra gazu.

Jeżeli posiadamy piec dwufunkcyjny to może się zdarzyć, że będzie on pracował w przypadku podgrzewania wody, ale nie będzie włączał się w funkcji centralnego ogrzewania, z powodu braku minimalnego odbioru ciepła. Taka awaria może być spowodowana zakręconymi zaworami w instalacji lub jej zapowietrzeniem. Należy wtedy odkręcić zawory lub odpowietrzyć kaloryfery.

 

2. Kocioł wyłącza się

Może być to spowodowane zapowietrzeniem się instalacji grzewczej bądź ustawieniem za niskich parametrów temperatury ciepłej wody lub pomieszczeń. Awarie pieca tego typu można łatwo rozwiązać – wystarczy odpowietrzyć grzejniki lub podnieść temperaturę wody oraz ogrzewania. Jeżeli jednak kocioł wyłącza się z powodu zakłóceń w dopływie powietrza bądź odprowadzania spalin, należy wezwać serwis.

 

3. Występuje brak ciepłej wody użytkowej

Może się zdarzyć, że kocioł gazowy nie podgrzewa wody do stopnia ustawionej przez nas temperatury. W takim przypadku należy sprawdzić filtr na zasilaniu zimnej wody. Czasem osiadają na nim zabrudzenia, których usunięcie pozwoli na zniwelowanie usterki pieca. Jeżeli jednak to nie pomoże – trzeba zadzwonić po profesjonalną pomoc.

Trzeba pamiętać, że większości awarii można zapobiec dbając o systematyczne przeglądy i odpowiednie użytkowanie instalacji gazowej. Doświadczeni serwisanci zadbają o odpowiednią konserwację sprzętu, dzięki czemu unikniemy wysokich wydatków związanych z ewentualnymi naprawami.