Prawidłowe funkcjonowanie kotła gazowego to pewność, że jego użytkowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia. To, jak będzie działał, w dużej mierze zależy od tego, jak o niego zadbamy. Jak więc konserwować kotły gazowe?

W jaki sposób przeprowadza się konserwację kotła gazowego?

Przegląd i konserwacja kotła to ważne czynności, których nie powinno się zaniedbywać. Wykonując je, nie tylko dbamy o bezpieczeństwo, ale także przedłużamy żywotność urządzenia. Zakres wykonywanych czynności przy przeglądzie zależny jest od typu danego kotła. Jednak bez względu na to, w pierwszej kolejności należy ocenić, czy zabudowa i montaż kotła pozwalają na jego eksploatację. Ważne jest, by sprawdzić, czy do kotła możliwy jest prawidłowy dopływ powietrza i czy prawidłowo funkcjonuje wentylacja wywiewna. Przed konserwacją warto przysłuchać się pracy kotła, aby upewnić się, że funkcjonuje on prawidłowo i nie wymaga większej naprawy.

Podstawową czynnością przy konserwacji kotła gazowego jest czyszczenie jego filtrów wodnych i filtra gazowego. Ważne jest przeczyszczenie wymiennika ciepła, na którym mogą odkładać się spaliny. Oprócz tego, konserwacji należy poddać również palnik, który po oczyszczeniu powinien być zamontowany z powrotem w odpowiedniej pozycji wraz z nowymi uszczelkami ścieki gazowej.

Kolejnym etapem konserwacji jest sprawdzenie pompy obiegowej pod kątem głośności pracy oraz różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem wymiennika ciepła w czasie pracy palnika – różnica nie powinna być większa niż 25 st. Celsjusza. Następnie przechodzi się do oględzin naczynia zbiorczego i kontroli ciśnienia poduszki gazowej. Czynności konserwacyjne kończy się sprawdzając umiejscowienie i podłączenie wszystkich czujek, szczelność całej instalacji i ścieżki gazowej kotle. Na koniec kocioł gazowy jest regulowany i przeprowadzana jest analiza spalin. Po zakończeniu wszelkich prac uruchamia się kocioł w celu upewnienia się, że nic nie zakłóca jego działania.

Przegląd instalacji gazowej – dlaczego warto go wykonać?

Coroczny serwis kotłów gazowych to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla ich użytkowników. Profesjonalnie przeszkoleni serwisanci sprawdzą kocioł pod każdym, nawet najmniejszym względem, co pozwoli na zapobieganie większym usterkom, nieraz zagrażających życiu domowników. Jest to także sposób na oszczędność – mniejsze mankamenty łatwiej naprawić, niż później wymieniać cały piec.