Nasze strony wykorzystują pliki cookies.    ROZUMIEM

Wybór kotła do ogrzewania to ważna decyzja, przy czym na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów tego typu urządzeń, co może utrudnić wybór. W ostatnich latach w nowobudowanych domach najczęściej montuje się oszczędne kotły kondensacyjne, które jak się okazuje, są bardziej zaawansowanymi wersjami kotłów gazowych. Jak w praktyce wygląda działanie obydwu tych wariantów?

Charakterystyka tradycyjnych kotłów gazowych

Tradycyjny kocioł gazowy to urządzenie, które może mieć albo otwartą, albo zamkniętą komorę spalania. Pierwsze rozwiązanie wymaga dostarczania do pomieszczeń powietrza, co jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli taki piec umieszczany jest w osobnym pomieszczeniu.

Drugi wariant, czyli kotły gazowe z zamkniętymi komorami spalania, posiadają dodatkową obudowę, dzięki której komora spalania oddzielona jest od pomieszczenia. Są to więc urządzania gwarantujące wyższą sprawność i tym samym większą oszczędność. Sporo jednak brakuje im do nowoczesnych kotłów kondensacyjnych.

Charakterystyka kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne również są zasilane gazem, jednak ich zasada działania sprawia, że są bardziej wydajne i tym samym oszczędniejsze od swoich starszych braci. W ich przypadku dochodzi do zatrzymania części ciepła i jej ponownego wykorzystania. Sprawia to, że ich sprawność może być wyższa od kotłów tradycyjnych nawet o 20 proc. W dłuższym okresie czasu będzie to gwarantowało oszczędności, przy czym kotły kondensacyjne są droższe w zakupie.

Z zasady urządzania te są również bezobsługowe, jednak niezbędne jest ich okresowe sprawdzanie oraz pierwsze uregulowanie parametrów grzewczych. Dlatego też ważne jest skorzystanie z usług serwisu kotłów gazowych, realizowanych przez doświadczonych fachowców mających na co dzień do czynienia z tego typu urządzeniami.

Różne koszty zakupu

Jak widać tradycyjne kotły gazowe oraz kondensacyjne różnią się specyfiką pracy i tym samym wydajnością. Inna jest także ich cena. W przypadku tych zwykłych, można zakupić je za kwotę od 3 do 4 tys. zł. Natomiast kotły kondensacyjne kosztują nawet trzykrotnie więcej, średnio od 7 do 12 tys. zł w zależności od modelu i producenta. Finalnie jednak te drugie gwarantują oszczędności na etapie użytkowania, wydatek ten powinien się więc zwrócić, zwłaszcza w przypadku dużych domów.

Jak widać kotły gazowe i kondensacyjne to w istocie blisko spokrewnione ze sobą urządzenia, przy czym bez wątpienia nie są tożsame. Ich serwisowaniem zajmujemy się również w naszej firmie, dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z usług.