Usterka może pojawić się nawet w całkowicie poprawnie zamontowanym systemie wentylacji. Ważne, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do serwisu, ponieważ każda nawet najmniejsza usterka bezpośrednio wpływa na jakość powietrza. A jakie są najczęstsze powody usterek wentylacji?

Niepoprawne zaprojektowanie i montaż

System wentylacji powinien być zaprojektowany i zamontowany przez profesjonalną i doświadczoną firmę. Tego typu projekty zawsze są projektowane indywidualnie do każdego budynku, biorąc pod uwagę jego przeznaczenie. Inne zapotrzebowanie wentylacyjne będzie miał budynek mieszkalny jednorodzinny, inne komercyjny, a jeszcze inne przemysłowy.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi pierwszego uruchomienia wentylacji przez specjalistę z naszej firmy. Wykona on pomiary, dzięki którym określi, czy wentylacja jest odpowiednio wydajna.

Nieodpowiednie dopasowanie wentylacji

Aby system wentylacji spełniał swoje zadanie i nie był podatny na usterki, musi być w odpowiedni sposób dobrany do danego miejsca, przede wszystkim pod względem wydajności. Projekt instalacji musi być wykonany rzetelnie i profesjonalnie. W przeciwnym wypadku konieczna może być wymiana całości lub niektórych części systemu wentylacji. Najpoważniejszą ingerencją w już obecny system jest wymiana centrali wentylacyjnej. W przypadku niewydajnej pracy najlepszym rozwiązaniem jest powiększenie wymiarów kanałów wentylacyjnych, chociaż możliwe jest również zamontowanie dodatkowych wentylatorów.

Nieodpowiednie użytkowanie i pielęgnacja

Tak jak klimatyzacja, wentylacja wymaga użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta i firmy montującej. Aby system wentylacji działała sprawnie i można było szybko znaleźć drobne nieprawidłowości, należy przeprowadzać regularne przeglądy i wymianę najszybciej zużywających się elementów. Takie zapobiegawcze działania pozwolą uniknąć poważniejszej awarii, a także zdecydowanie większych kosztów. Podczas przeglądów lub pierwszego uruchomienia systemu instruujemy klientów, w jaki sposób prawidłowo użytkować wentylację, a stosowanie się do tych wskazówek zapobiegnie awariom i przedłuży żywotność całego systemu.

Warto więc zapobiegać awariom, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić na naprawach i nie narazi zdrowia osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach.