Ogrzewanie wody i pomieszczeń z użyciem gazu ziemnego jest jednym z najpowszechniejszych sposobów produkcji ciepła w domach i zakładach produkcyjnych. Jak każde urządzenie, każdy kocioł prędzej czy później ulegnie jakiejś awarii. Jedną z powszechniejszych usterek kotów gazowych jest ich samoczynne wyłącznie się w takcie pracy. Poniżej opiszemy powody, dla których dochodzi do takiej usterki, oraz to jak można jej zaradzić.

Problem samoczynnego wyłączenia kotła gazowego może być spowodowany trzeba awariami kotła gazowego:

  1. Zapowietrzenie się instalacji grzewczej

Warto regularnie odpowietrzać instalację grzewczą. Powietrze w układzie nagrzewa się szybciej od wody i powoduje przedwczesne wyłączanie się pieca.

  1. Niskie ciśnienie gazu

Bardzo niebezpieczna usterka. Zbyt mało paliwa w komorze spalania, powoduje zgaśniecie płomienia. Niebezpieczeństwo leży w powodzie spadku ciśnienia, którą może być wyciek gazu. Jeśli zauważymy spadek ciśnienia w piecu lub kuchence gazowej, natychmiast wyłączmy wszystkie urządzenia i zadzwońmy po serwis kotłów gazowych.

  1. Awarie automatyzacji

Często z powodu złej obsługi lub błędnej instalacji urządzenia elementy kotła zużywają się zbyt szybko i ulegają uszkodzeniom. Jedynym wyjściem w tym wypadku jest profesjonalny serwis.

  1. Ustawienie zbyt niskich parametrów ciepłej wody użytkowej lub temperatury pomieszczeń

W tym wypadku kocioł bardzo szybko doprowadza wodę do zadanej temperatury i wyłącza się, wykonawszy zadanie. Należy podnieść temperaturę, pamiętając o tym, że temperatura mierzona w kotle, na skutek strat ciepła, będzie w nim wyższa od tej w zbiorniku wody lub grzejnikach.

  1. Problemów z w dopływie powietrza lub odprowadzaniu spalin z kotła

Płomień w kotle może zostać zagaszony wskutek braku tlenu potrzebnego do spalania. Dzieje się tak, ponieważ albo dopływ tlenu do komory spalania jest zakłócony, albo spaliny nie mogą jej opuścić, uniemożliwiając dopływ powietrza i zaduszając płomień. Należy sprawdzić przewody wentylacyjne i jeśli nie znajdzie się w nich żadnej oczywistej blokady skorzystać z usług serwisu.

Jeśli posiadasz w swoim domu lub zakładzie piec gazowy i napotykasz trudności w jego eksploatacji, z zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. Oferujemy profesjonalny serwis piecy i kotłów, a także stały nadzór nad urządzeniami w przedsiębiorstwach. Zachęcamy do kontaktu z v-serwis.pl!