Nasze strony wykorzystują pliki cookies.    ROZUMIEM

Oczyszczanie, odkamienianie lub uzdatnianie wody budzi coraz większe zainteresowanie w Polsce, w której twarda woda w kranie jest standardem w praktycznie całym kraju. Dlatego w tym artykule pokrótce wyjaśniamy różnice i działanie stacji do uzdatniania i zmiękczania wody.

Do czego służy domowa stacja do uzdatniania wody?

Stacje do uzdatniania wody mają za zadanie oczyszczać  wodę, zanim wypłynie ona z naszego kranu. Istnieją dwa rodzaje domowych stacji do uzdatniania wody. Stacje, których zadaniem jest oczyszczanie wody wodociągowej, usuwają z niej kationy wapnia i magnezu, a wzbogacają ją o jony sodu. W efekcie woda zostaje pozbawiona większości tzw. kamienia. Dzięki temu ilość osadów tworzących się z czasem w rurach, zlewach, kabinach prysznicowych itp. znacznie spada. Miękka woda jest także zdrowsza i lepiej nadaje się do mycia i prania, a nawet robienia herbaty. Takie stacje do uzdatniania wody w Poznaniu są najpopularniejsze.

Z kolei stacje do uzdatniania wody studziennej dodatkowo oczyszczają wodę z takich związków jak żelazo, mangan, jony amonowe. Usuwają też z niej wszystkie potencjalnie szkodliwe wirusy oraz bakterie.

Z czego zbudowana jest stacja do uzdatniania wody?

Stacje do zmiękczania wody wodociągowej składają się ze zbiornika, w którym znajduje się bogate w sód złoże, elektroniki oraz łączących je rur i kabli. Woda przepływa przez złoże, jony sodu wypychają z niej jony wapnia i magnezu. Raz na jakiś czas sód w złożu trzeba zregenerować przepłukując je roztworem wody z solą tabletkowaną.

Stacje do uzdatnia wody studziennej, dodatkowo posiadają większe i bardziej skomplikowane złoża do oczyszczania wody. Ponadto są wyposażane w bakteriobójczą lampę UV lub filtr węglowy z węglem aktywnym (czasem te rozwiązania są stosowane razem).

Nasz serwis zajmuje się naprawą stacji do uzdatniana wody w Poznaniu i okolicach. Mamy doświadczenie w pracy z instalacjami większości producentów obecnych na rynku, m.in. Viessmann, CosmoWater, Epuro, Ferolli. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, bardzo chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.