Wentylacja grawitacyjna nie zawsze zapewnia wydajną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jej działanie zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim temperatury powietrza oraz siły i kierunku wiatru. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby poprawić ciąg w kominie wentylacyjnym? Poznaj kilka naszych praktycznych wskazówek.

Co zrobić, aby poprawić sprawność wentylacji?

Tak naprawdę warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania komina, ponieważ sprawność działania wentylacji w dużej mierze zależy od jego wysokości i średnicy. Jeśli na tym etapie zostały popełnione błędy, trzeba będzie skonsultować się ze specjalistą, np. mistrzem kominiarskim. Czasami może być wskazane przedłużenie komina.

Przeprowadzając serwis kotłów, nasza firma często spotyka się z problemem odpowiedniego ciągu w kominie wentylacyjnym. Do przyczyn coraz częściej zaliczamy nadmiernie szczelne domy. Jest to stosunkowo powszechna przypadłość w nowoczesnych obiektach. Mały ciąg lub jego brak może powodować nie tylko problemy z pracą urządzeń grzewczych, ale wręcz prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. W sezonie grzewczym brak skutecznej wymiany powietrza przy nadmiernej emisji czadu (tlenek węgla) może być przyczyną zatrucia. Dlatego też prawidłowo działająca wentylacja i odpowiednie doprowadzenie powietrza do urządzeń grzewczych to podstawa bezpieczeństwa w każdym domu. Trzeba też pamiętać, że wszelkie zabiegi mające na celu ograniczenie strat ciepła muszą być przeprowadzane w sposób przemyślany.

Sposobem na poprawę ciągu w kominach wentylacyjnych jest stosowanie nawiewników okiennych, rozszczelnianie okien lub regularne wietrzenie pomieszczeń. Jeśli te sposoby nie przynoszą rezultatów, warto sprawdzić, czy nie doszło do błędów wykonawczych przy zakończeniu komina wentylacyjnego.