Na rynku istnieją dwa typy kotłów do ogrzewania wody: jedno- i dwufunkcyjne. Jeśli planujemy zakup kotła gazowego do naszego domu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy go wykorzystywać. Podstawową różnicą w budowie tych maszyn jest sposób ogrzewania wody oraz wbudowana możliwość wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

 Cechy kotła gazowego jednofunkcyjnego

Kotły jednofunkcyjne są często montowane w domach, w których mieszkańcy pozyskują ciepłą wodę użytkową w inny sposób, np. z sieci lub elektrycznych podgrzewaczy. Wynika to z faktu, że kocioł jednofunkcyjny służy tylko do zasilania systemu centralnego ogrzewania. Kocioł jednofunkcyjny można rozbudować o podgrzewacz pojemnościowy. Jest drogie rozwiązanie, które zwiększa zużycie gazu, ale pozwala na gromadzenie ciepłej wody użytkowej. Jeśli potrzebują państwo pomocy w pierwszym uruchomieniu pieca gazowego, zapraszamy do kontaktu z v-serwis!

Kotły jednofunkcyjne cechuje:

  • niższa cena — w wariancie bez podgrzewacza wody użytkowej,
  • wysoka wydajność energetyczna — dzięki pracy w systemie kondensacyjnym woda jest ogrzewana także przez spaliny,
  • niewielkie wymiary i duża moc — niewielki piec może ogrzać duży dom,
  • trwałość — wynikająca z prostszej i odporniejszej konstrukcji.

Cechy kotła gazowego dwufunkcyjnego

Piec gazowy dwufunkcyjny, zamiast podgrzewać wodę w zbiornikach, na bieżąco ogrzewa przepływający przez piec strumień wody. Pozwala mu to na zasilanie zarówno instalacji CO, jak i zapewnianie domownikom ciepłej wody użytkowej. Co ważne, woda nie jest gromadzona w żadnym zbiorniku wewnątrz pieca.

Kotły dwufunkcyjne cechuje:

  • niższa cena — od pieca jednofunkcyjnego z podgrzewaczem wody,
  • wydajność energetyczna — dzięki bieżącemu podgrzewaniu wody,
  • wyższe zużycie prądu — wymaganego do zasilenia pompy.