Na rynku istnieją dwa typy kotłów do ogrzewania wody: jedno- i dwufunkcyjne. Jeśli planujemy zakup kotła gazowego do naszego domu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy go wykorzystywać. Podstawową różnicą w budowie tych maszyn jest sposób ogrzewania wody oraz wbudowana możliwość wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
Cechy kotła gazowego jednofunkcyjnego
Kotły jednofunkcyjne są często montowane w domach, w których mieszkańcy pozyskują ciepłą wodę użytkową w inny sposób, np. z sieci lub elektrycznych podgrzewaczy. Wynika to z faktu, że kocioł jednofunkcyjny służy tylko do zasilania systemu centralnego ogrzewania. Kocioł jednofunkcyjny można rozbudować o podgrzewacz pojemnościowy. Jest drogie rozwiązanie, które zwiększa zużycie gazu, ale pozwala na gromadzenie ciepłej wody użytkowej. Jeśli potrzebują państwo pomocy w pierwszym uruchomieniu pieca gazowego, zapraszamy do kontaktu z v-serwis!
Kotły jednofunkcyjne cechuje:
- niższa cena — w wariancie bez podgrzewacza wody użytkowej,
- wysoka wydajność energetyczna — dzięki pracy w systemie kondensacyjnym woda jest ogrzewana także przez spaliny,
- niewielkie wymiary i duża moc — niewielki piec może ogrzać duży dom,
- trwałość — wynikająca z prostszej i odporniejszej konstrukcji.
Cechy kotła gazowego dwufunkcyjnego
Piec gazowy dwufunkcyjny, zamiast podgrzewać wodę w zbiornikach, na bieżąco ogrzewa przepływający przez piec strumień wody. Pozwala mu to na zasilanie zarówno instalacji CO, jak i zapewnianie domownikom ciepłej wody użytkowej. Co ważne, woda nie jest gromadzona w żadnym zbiorniku wewnątrz pieca.
Kotły dwufunkcyjne cechuje:
- niższa cena — od pieca jednofunkcyjnego z podgrzewaczem wody,
- wydajność energetyczna — dzięki bieżącemu podgrzewaniu wody,
- wyższe zużycie prądu — wymaganego do zasilenia pompy.