Ogrzewanie mieszkań czy innych budynków użytkowych może się odbywać na wiele sposobów. Często zdarza się tak, że znajdują się tam kotły gazowe. Duże zainteresowanie tego typu instalacjami wynika przede wszystkim z wysokiej sprawności kotłów, łatwości regulacji mocy czy braku konieczności składowania paliwa. Mimo mnogości zalet kotły gazowe czasami ulegają awariom. Jakie są najczęstsze przyczyny usterek?

Kocioł się nie włącza lub wyłącza się podczas pracy 

Sprawność urządzeń grzewczych jest niezwykle istotna, aby zapewnić komfort termiczny oraz bezpieczeństwo w obiekcie. W razie zauważenia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z firmą zajmującą się naprawą kotłów gazowych. Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny usterek, to możemy do nich zaliczyć między innymi sytuację, w której kocioł się nie włącza. Wówczas w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy w gniazdku jest zasilanie – czasami wystarczy włączyć bezpieczniki. Jednak może się też zdarzyć, że kocioł gazowy się zapowietrzy. Kolejną usterką może być wyłączanie się urządzenia podczas pracy. Wówczas również odpowietrzenie może nierzadko rozwiązuje problem. Warto też sprawdzić, czy nie ma ustawionych zbyt niskich parametrów temperatury pomieszczenia albo ciepłej wody.

Jakie są inne przyczyny usterek kotłów gazowych? 

Czasami zdarza się tak, że wyłączanie się kotła jest spowodowane zakłóceniami w dopływie powietrza lub odprowadzaniu skroplin. Wówczas konieczne jest jak najszybsze wezwanie serwisanta. Jeżeli natomiast w kotle nie ma ciepłej wody, należy sprawdzić filtr (czyszczenie albo wymiana). Problemy z kotłem gazowym mogą pojawić się też na skutek zużycia poszczególnych podzespołów. Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczy regularnie zlecać przeglądy. Wówczas specjalista zajmie się naprawą i konserwacją elementów, które tego wymagają odpowiednio wcześnie.