Jednym z podstawowych elementów systemów wentylacji są nawiewniki. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do wnętrza, co w praktyce oznacza, że odpowiada za jego wymianę. Czasami jednak zdarza się tak, że nie pracuje, tak jak powinien. Mowa tutaj na przykład o sytuacji, w której dochodzi do zbierania się na nim wody albo pary wodnej. Co należy wówczas zrobić?

 

Skąd się bierze woda na nawiewniku? 

Aby skutecznie pozbyć się wody z nawiewnika, w pierwszej kolejności trzeba zlokalizować przyczynę tego zjawiska. Często okazuje się, że serwis wentylacji jest nieunikniony, jednak dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę w przyszłości. W domach i innych pomieszczeniach użytkowych znajduje się dużo pary wodnej (zwłaszcza w łazience i kuchni). Poprawnie działający system wentylacyjny skutecznie ją odprowadza na zewnątrz. Skraplanie się na nawiewniku może natomiast świadczyć o tym, że nie działa poprawnie. Zjawisko może mieć miejsce z kilku przyczyn, a najczęstsze z nich to:

  • niepoprawne korzystanie (na przykład zakrywaniem nawiewnika podczas mrozów),
  • niewłaściwy montaż żaluzji wewnętrznych,
  • źle działająca wentylacja (przez którą nawiewnik nie ma szans dobrze odprowadzać wody).

Para wodna na nawiewniku, co dalej? 

Po zauważeniu skraplającej się wody na nawiewniku w pierwszej kolejności warto zweryfikować, czy jest używany poprawnie. Mowa tutaj przede wszystkim o wcześniej wspomnianych kwestiach, jak i zapewnieniu swobodnej cyrkulacji powietrza między pomieszczeniami. Jeśli mimo to nawiewnik nie działa, najlepiej zgłosić się do serwisu – w innym przypadku może dojść do poważniejszej awarii. Poza tym wilgoć będzie z czasem zauważalna też na ścianach, co osłabi konstrukcję i będzie szkodziło dla zdrowia domowników.