W dobie wzrostu świadomości ekologicznej i dbałości o oszczędność energii coraz więcej osób zwraca uwagę na wykorzystanie alternatywnych źródeł ciepła do ogrzewania domów. Wybór często pada na pompy ciepła. Czym właściwie są te urządzenia grzewcze? W niniejszym artykule przyjrzymy się im bliżej.

Pompy ciepła jako ekologiczne urządzenia grzewcze

Pompy ciepła działają na zasadzie przekształcania energii pobranej ze źródeł odnawialnych w ciepło wykorzystywane do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. Działa to na korzyść środowiska, ze względu na ograniczenie emisji szkodliwych efektów spalania paliw stałych, ale również dla właścicieli budynków, którzy dzięki wykorzystaniu pomp ciepła Viessmann, których pierwsze uruchomienie w Poznaniu oferuje nasza firma, mogą liczyć na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.

Rodzaje pomp ciepła i ich krótka charakterystyka

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła, które różnią się m.in. źródłem energii, z jakiego korzystają oraz technologią, na jakiej zasadzie działają. Do najważniejszych typów zaliczamy:

  • pompy powietrzne

Pompy ciepła powietrzne to najbardziej popularny i najłatwiej dostępny rodzaj pomp ciepła w Polsce. Ich głównym źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne. Pompy powietrzne cechują się prostotą instalacji oraz niskimi kosztami inwestycyjnymi, co przekłada się na szybszy zwrot kosztów początkowej inwestycji.

  • pompy gruntowe

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie, który stanowi stabilne źródło ciepła przez cały rok. Są one bardziej efektywne od powietrznych, jednak wymagają większego nakładu inwestycyjnego oraz przeprowadzenia prac ziemnych. Pomimo tego, są one coraz częściej wybierane przez inwestorów ze względu na wysoką efektywność energetyczną oraz oszczędność w eksploatacji.

  • pompy wodne

Ostatnie z wymienionych urządzeń, wodne pompy ciepła, wykorzystują energię zgromadzoną w wodzie gruntowej, jeziorach czy rzekach. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie rodzaj pomp ciepła, który oferuje największą efektywność energetyczną. Pompy wodne charakteryzują się wysokim kosztem inwestycyjnym oraz koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń na korzystanie z wód gruntowych. Mimo to, przy właściwych warunkach geologicznych i hydrologicznych mogą one być bardzo opłacalnym rozwiązaniem.