Jakość spożywanej wody ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Niestety, nie zawsze ma się dostęp do wody o odpowiedniej jakości, a ta kranowa, choć zdatna do picia, niekoniecznie spełnia oczekiwania pod względem właściwości, smaku oraz zapachu. W takich przypadkach warto rozważyć montaż stacji uzdatniania wody. Na czym polega proces uzdatniania wody? Dlaczego może być istotny i kiedy szczególnie warto o nim pomyśleć? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Uzdatnianie wody - co to za proces i co ma na celu?

Uzdatnianie wody to proces mający na celu usunięcie z niej zanieczyszczeń oraz poprawienie jej jakości, tak aby była bezpieczna dla zdrowia ludzi i spełniała wymogi norm jakościowych. Stacje uzdatniania wody bazują na jonowymiennych złożach, które powstrzymują kationy magnezu oraz wapnia, a jednocześnie wzbogacają wodę o jony sodu. W efekcie tego woda kranowa staje się wolna od zanieczyszczeń, ma mniejszą twardość i lepsze walory smakowo-zapachowe. Aby jednak utrzymać wysoką jakość uzdatniania, należy regularnie serwisować stacje. Wsparcie techniczne w zakresie naprawy stacji uzdatniania wody Viessmann w Poznaniu oferuje nasza firma.

Kiedy i dlaczego warto rozważyć montaż stacji uzdatniania wody?

Decyzja o montażu stacji uzdatniania wody zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto rozważyć takie rozwiązanie, gdy jakość wody dostarczanej przez sieć wodociągową lub z własnego ujęcia nie spełnia norm jakościowych bądź zawiera zanieczyszczenia mogące wpływać negatywnie na zdrowie, urodę oraz działanie domowych sprzętów. Jednym z najczęstszych powodów montażu stacji uzdatniania wody jest obecność nadmiernych ilości jonów żelaza i magnezu, które powodują nieprzyjemny smak i zapach wody, a także prowadzą do osadzania się kamienia na armaturze oraz urządzeniach AGD, czego konsekwencją może być ich krótsza żywotność.