Zastanawiasz się nad wymianą starego kotła na nowoczesny model gazowy? Przed podjęciem decyzji warto poznać kluczowe informacje na temat instalacji i użytkowania tego typu urządzeń. 

Wybór odpowiedniego kotła gazowego

Przed zakupem kotła gazowego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. 

  • Po pierwsze, należy wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy, która będzie dostosowana do potrzeb naszego domu. Zbyt mała moc może skutkować niewystarczającym ogrzewaniem, podczas gdy zbyt duża może prowadzić do niepotrzebnego zużycia energii.
  • Po drugie, warto sprawdzić, czy kocioł posiada atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny), który gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.
  • Po trzecie, warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak sterowanie temperaturą czy możliwość podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem.

Instalacja kotła gazowego – na co zwrócić uwagę?

Instalacja kotła gazowego powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanego fachowca, który posiada stosowne uprawnienia. Ważne jest, aby instalator dokładnie zapoznał się z instrukcją obsługi urządzenia, gdyż każdy kocioł może mieć swoje specyficzne wymagania dotyczące montażu. Ponadto, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w którym będzie znajdować się kocioł – szczególnie jeśli mówimy o modelach z otwartą komorą spalania. Warto również sprawdzić, czy instalacja gazowa spełnia wymagane normy i przepisy, a także czy jest dostęp do odpowiedniej ilości gazu ziemnego lub propan-butanu.

Pierwsze uruchomienie kotła gazowego i serwisowanie

Po zakończeniu instalacji kotła gazowego nadszedł czas na jego pierwsze uruchomienie. Powinno ono być przeprowadzone przez autoryzowanego serwisanta, który sprawdzi poprawność działania urządzenia oraz dokona regulacji i ustawień. W Poznaniu pierwsze uruchomienie kotła gazowego możesz oddać w ręce fachowców z naszej firmy, która specjalizuje się w tym zakresie. Warto pamiętać, że regularne serwisowanie kotła gazowego jest niezbędne dla utrzymania jego sprawności oraz bezpieczeństwa użytkowania. Zaleca się przeprowadzanie przeglądów technicznych co najmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami producenta.